Географічне положення України



     Географічне положення України
     
    Географічне положення держави - це розміщення території, країни відносно інших об'єктів, територій, акваторій, країн. У кожної країни є кордон з іншими країнами. Кількість сусідніх країн, протяжність кордонів з ними, вид кордону (сухопутний, морський, річковий) є важливою складовою опису географічного положення країни. Крім того розглядаються не тільки країни-сусіди, що безпосередньо межують з країною, а й країни, що знаходяться через одну і більше держав. Тому виділяють сусідів 1-го порядку, 2-го порядку, 3-го порядку. Чим більше у країни сусідів, тим краще для її розвитку.
     Географічне положення – це досить ємна характеристика. Тому виділяють різні види географічного положення. У кожному виді дається акцент на конкретній особливості.
Фізико-географічне положення України

   
  Україна розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, в Центрально-Східній Європі. Лише невелику частину її території (5%) займають Карпатські і Кримські гори — складові великої Гімалайсько-Альпійської гірської системи. 
    Україна — найбільша держава Європи
    Її  площа становить 603,7 тис. км кв. – це найбільша держава Європи5,7% площі Європи. За кількістю жителів Україна поступається в Європі тільки Німеччині, Франції, Великобританії та Італії.
     Загалом територія держави витягнута із заходу на схід на 423 км більше, ніж з півночі на південь. Протяжність північної і південної частин із заходу на схід значно менша, ніж центральної.
    Україна має широкий більш як 2590 км вихід до країн Центральної і Західної Європи. Відстань до умовної столиці Європи Страсбург (Франція) не перевищує 2000 км.
  Чорне море, що омиває територію України з півдня, через Босфор, Мармурове море, протоку Дарданелли, Середземне море, Гібралтарську протоку сполучається з Атлантичним океаном. Водними артеріями Дніпра і Дунаю Україна зв'язана з багатьма європейськими країнами. Цим забезпечуються економічні зв'язки з Білоруссю, країнами Балтії, Польщею.
    Територія України розташована між 44° 23' і 52° 25' північної широти та між 22° 08' і 40° 13' східної довготи. Вона простягається зі сходу (крайньою східною точкою є с. Червона Зірка Луганської обл.) на захід (м. Чоп Закарпатської обл.) на 1316 км. У найширшій центральній частині держави відстань між крайніми північною (с. Грем'яч Чернігівської обл.) та південною (мис Сарич у Криму) точками досягає 896 км.

     Центр України знаходиться в точці з географічними координатами 49° 01' північної широти і 31° 02' східної довготи. Ця точка розміщена за 2 км на захід від м. Ватутіного у Черкаській області – с. Мар'янівка. За іншою версією – с. Добровеличківка Кіровоградської області.  В межах України знаходиться географічний центр Європи село Ділове Рахівського району, Закарпатської обл.

   Україна безпосередньо межує з сімома країнами світу: на північному заході і заході — з Польщею; на заході — із Словаччиною та Угорщиною; на південному заході — з Румунією і Молдовою; на сході і північному сході — з Росією; на півночі — з Білоруссю. 

 Загальна довжина сухопутних кордонів України становить 5684 км. Морські кордони України мають довжину 1959 км (у Чорному морі — 1559 км, Азовському — 400 км).Загальна протяжність усіх кордонів держави на морі й на суходолі — 7643 км. Україна має широкий, більш як 2590-кілометровий вихід до країн Центральної та Західної Європи.

   Територія України лежить у помірному кліматичному поясі Північної півкулі. Тільки Південний берег Криму – у субтропічному поясіЧерез Україну проходить вісь високого атмосферного тиску материка Євразія; її територія перебуває під впливом західних повітряних мас, що приносять циклони, а також тих, що пов'язані з впливом Азорської та Азіатської областей високого тиску. Крім циклонів з Атлантики на територію України надходять повітряні маси, що формуються над Арктикою, Середньою і Малою Азією.
  На рівнинній території України поширені широколисті і мішані лісові, лісостепові, степові та сухостепові ландшафти помірного поясу. І тільки на південних схилах Кримських гір знаходяться субтропічні ландшафти середземноморського типу. В Українських Карпатах і Кримських горах проявляється властива для гір висотна поясність ландшафтів.
  Україна знаходиться в другому (східноєвропейському, київському) часовому поясі. Різниця в географічній довготі між крайніми західною і східною її точками дорівнює 18°, що відповідає різниці в часі 1 год і 12 хв. Середній меридіан другого часового поясу проходить поблизу Києва, тобто майже центральною частиною території України.
 Україна має переважно рівнинний рельєф, порівняно теплий помірно континентальний клімат, родючі чорноземні ґрунти. Гори — Карпати і Кримські — невисокі і не перешкоджають здійсненню господарських зв'язків. Частина річок судноплавна. Усе це сприяло її давньому компактному заселенню, великому господарському, зокрема землеробському, освоєнню земель. На заході і півночі є значні ресурси поверхневих і підземних вод, у тому числі мінеральних. Великі можливості для розвитку санаторно-курортного господарства і туризму.



Суспільно - географічне положення України
            СГП - положення щодо суспільних утворень та явищ.
    1. ГП  (геополітичне положення) - розміщення щодо сусідніх країн і і військово-політичних блоків, осередків напруги і регіональних війн.
    2. ЕГП ( економіко-географічне положення) - просторове розташування території відносно господарських об'єктів.

Геополітичне положення України
   Геополітичне положення (ГП) – це розташування країни щодо її політичних союзників і недругів, військових блоків, осередків міжнародної нестабільності, регіональних конфліктів.
  Його розглядають на глобальному, регіональному та сусідському рівнях
 Глобальне геополітичне положення країни визначається ступенем впливу на неї світових осередків високої політичної активності. У цьому сенсі виокремлюють три впливові полюси світової політики: США, країни ЄС, Росію. Зростає роль Китаю як світового лідера. 
  Україна розташована водночас у Центральній та Східній частинах Європи, що визначає її геополітичне положення між двома світовими центрами політичного впливу  – країнами Європейського Союзу, з одного боку, та Росією, з іншого. Наша держава наближена до т. зв. європейських столиць, де розміщуються центральні органи ЄС та НАТО: Брюсселя та Страсбурга. Водночас Україна віддалена від позаєвропейських центрів світової політики й економіки – Вашингтона й Токіо.

     На території України перетинаються основні геополітичні осі Євразії, що уможливлює контакти як із Західною й Північною Європою, так і з країнами Близького й Середньою Сходу, Центральної Азії. На заході територія країни безпосередньо прилягає до європейських держав, які входять до ЄС.
 Регіональне геополітичне положення – це геопросторове положення країни відносно країн і регіональних організацій регіону (або суміжних регіонів). Україна географічно розташована в центральній частині Європи й завжди зазнавала впливу європейських історичних подій. Країни Західної, Північної та Південної Європи за післявоєнні роки сформувалися в сталу політичну єдність, до якої в останні десятиліття долучаються країни Східної Європи. Найбільш потужним регіональним лідером у Європі є Німеччина. 
   Україна розміщена на перетині основних геополітичних осей Європи та Азії: Росія – Чорне море  – Туреччина (на межі Європи й Азії) та Польща – Україна  – Туреччина (Балто-Чорноморська вісь). Основні вектори сучасних геопросторових зв’язків України: Польща – країни ЄС; Білорусь – країни Балтії; Грузія – країни Закавказзя та Центральної Азії; Туреччина – країни Західної Азії; Туреччина – балканські країни.
        Оцінюючи геопросторове положення, визначають сусідське політико-географічне положення країн відносно країн, що безпосередньо межують із даною країною або її морською економічною зоною. У держави з кожним окремим сусідом складається своя система відносин, що має свою історію. Державні кордони при цьому виконують або бар’єрну, або контактну функцію. 

Політична оцінка державного кордону України
   За кількістю сусідів першого порядку серед країн Європи Україна поступається лише Німеччині. Особливо важливі для нашої держави добросусідські зв’язки з Польщею, яка забезпечує вихід до ЄС, та Туреччиною, через яку існує вихід до Світового океану. 
    Недемарковані східні кордони країни найбільш небезпечні для потоків контрабандних товарів, нелегальних мігрантів і бандитських угруповань.
   Найвпливовішою у політичному аспекті залишається Росія, яка є однією з ядерних держав. Всупереч міжнародним угодам у березні 2014 р. Росія анексувала (приєднала в односторонньому порядку) Кримський півострів і місто Севастополь. Водночас Росія підтримує терористичні організації на сході України, які у квітні 2014 р. проголосили створення невизнаних квазіутворень ДНР та ЛНР. Це створює небезпеку конфліктів на усій території України.
   Несприятливим чинником є протяжний спільний кордон з невизнаною державою Придністров’я, яка проголосила повну незалежність від Молдови у 1992 р. Після збройного конфлікту туди була введена 14-та армія Росії, що перебуває там й донині. Таким чином, сучасний політичний режим у Придністров’ї залишається осередком політичної напруги.
   Західні кордони по суходолу узгоджено. Україна межує з країнами-членами військово-політичного блоку НАТО: Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Нині існують проблеми в україно-угорських стосунках через територіальну приналежність Закарпаття. Тривалий час Україна заявляла про свій без’ядерний позаблоковий нейтральний статус. Після початку російської агресії у Криму та на сході Україна проголосила про намір приєднатися до єдиної системи оборони НАТО.

 Певний час існували спірні територіальні питання України з Румунією щодо приналежності острова Зміїний та розмежування чорноморського шельфу. У 1997 р. Румунія підтвердила непорушність кордонів станом на 1961 р., визнавши право України на острів Зміїний. Але відкриття на шельфі родовищ нафти та природного газу стало приводом для подання Румунією позову до Міжнародного суду ООН в Гаазі про нове розмежування чорноморського шельфу. У 2009 р. позов був розглянутий: острів залишився українським, а частина шельфу відійшла до Румунії.
   Україна й усі її сусіди є членами ОБСЄ (Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі). Вони зобов’язані брати участь в урегулюванні політичних та міжнаціональних конфліктів, забезпечувати свободу слова, вести боротьбу з торгівлею людьми, проявами нетерпимості різних видів тощо.


       Економіко-географічне положення України

   Держави-сусіди першого порядку, які мають суміжні з Україною кордони по суходолу на заході (окрім Молдови) належать до країн середнього рівня економічного розвитку. Це Польща, Угорщина, Словаччина та Румунія. Вони пройшли період активного реформування економіки в 90-х рр. ХХ ст. й нині є членами Європейського Союзу (ЄС).
        Україна проголосила стратегічний курс на вступ до ЄС. 
Обсяги торгівлі із західними сусідами постійно зростають. Найсуттєвіші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснюються до Польщі. Крім того, ця країна є привабливою для українських трудових мігрантів. Найбільші імпортні надходження товарів припадають на Польщу та Угорщину. Вигідність сусідського положення нашої держави визначається також оптимальною відстанню до багатьох високорозвинутих країн Європи. Окрім ЄС в останні роки суттєво збільшується експорт та імпорт товарів і послуг з південним сусідом України – Туреччиною.
  Східні та північні сусіди України (Росія та Білорусь), а також Молдова належать до країн з перехідною економікою, які, здійснюючи низку реформ, перейшли від планової до ринкової економічної системи. Через військову агресію з боку Росії скорочується її частка в економічних зв’язках з нашою державою. Важливе значення в імпорті України посідає Білорусь. Україна для Білорусі є третім за значенням економічним партнером.
Оцінка ТГП (транспортно-географічне положення)
      Україна розташована на перетині “трьох частин світу” (Європа, Азія, Північна Африка). Через її територію проходять транзитні шляхи сполучення що з'єднують країни Азії, Західної та Центральної Європи.
  До них належать: магістральні трубопроводи - нафтопровід “Дружба” , газопроводи “Прогрес”, “Союз”, “Уренгой-Ужгород”; автомагістралі: Київ - Брест, Харків - Москва, Київ - Львів.
    Вихід  до Південної Африки, через Чорне море, протоки Босфор, Егейське море (протока Дарданелли) Середземне море. Україна має 19 морських портів (найбільші Одеса, Миколаїв, Чорноморськ), через які підтримуються воднотранспортні сполучення з країнами світу.
 Діють поромні переправи: -Чорноморськ-Варна (Болгарія), Чорноморськ - Поті (Грузія), Крим – Кавказ.
   Через Дунай можливий вихід України до 7 країн Європи (Молдова, Румунія, Болгарія, Хорватія, Угорщина, Австрія, Німеччина). 
  Важливе значення мають авіаційні сполучення через аеропорти міжнародного класу, які знаходяться в містах: Київ, Львів, Харків.

   Висновок: ТГП України сприяє розвитку транспорту та зовнішньоекономічним зв'язкам. ТГП вигідне - цьому причина, сприятливі природні умови, особливо 95% рівнинної території України.


Україна і міжнародні організації
Україна ввійшла в ряд міждержавних економічних об’єднань, стала асоційованим членом міжнародних структур, розширює партнерські відносини з державами світу та країнами сусідами. 
Україна є країною-засновницею ООН (1945 р.) а також є країною-засновницею такої міжнародної організації як МАГАТЕ (Міжнародне агенство з атомної енергетики).
З 12 травня 1954 р. Україна член ЮНЕСКО
За повоєнні роки вона обиралася до ряду керівних органів ЮНЕСКО та до Виконавчої Ради (1980-1985). Україна - член Міжнародного урядового Комітету, Міжурядової програми з інформатики, Міжнародної Координаційної Ради програми "Людина і біосфера" (МАБ), Європейської економічної комісії ООН.
Україна ввійшла до низки перспективних регіональних інтеграційних утворень: ЦЄІ (Центральноєвропейська Ініціатива); ЧЕС (Чорноморське Економічне Співробітництво); ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова).
З 1992 року Україна була прийнята до найбільш важливих світових фінансово кредитних організацій: МВФ (Міжнародний Валютний фонд) - спеціалізована представницька організація ООН; МБРР (Міжнародний Банк реконструкції та розвитку), заснований одночасно з МВФ; найбільша у світі фінансово-кредитна організація, надає довгострокові кредити з метою сприяння соціального і економічного розвитку. Визначні гарантії самостійності забезпечує Україні активна участь у програмі НАТО “Партнерство заради миру”.
 Член Ради Європи (9 листопада 1995 р.). 

Українська держава стала повноправною учасницею Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)

З 2008 року Україна стала членом Світової організації торгівлі (СОТ).

У 2014 р. Україна підписала асоційовану угоду із ЄС.
Отож, дістаємося висновку, що Україна бере активну участь у формуванні політичних умов на міжнародній арені тим, що є членом багатьох впливових міжнародних організацій, в межах яких вона провадить активну роботу, яка, до того ж, віддзеркалює не лише загальні, а й національні інтереси нашої держави. З моменту досягнення незалежності Україна отримала членство у впливових міжнародних організаціях, що говорить на користь нашої держави, є показником зростаючого авторитету України в світі.





Немає коментарів:

Дописати коментар