Україна на карті годинних поясів



Місцевий час
     Земля обертається навколо своєї осі і робить один повний оберт приблизно за добу – 24 години. У кожну мить доби однаковий час спостерігається у будь-якій точці одного й того самого меридіана. Цей час прийнято називати місцевим (сонячним) часом. Якщо змінюється довгота місця спостереження, змінюється й місцевий час. За одну годину Земля повертається на 15° (360°:24), тобто різниця в часі між пунктами, розташованими на одній паралелі й віддаленими один від одного на 15°, становить одну годину
     Однаковим час буде лише в усіх точках, що лежать на одному меридіані. Отже, на західних і східних околицях навіть одного населеного пункту місцевий час різнитиметься. 
  Ця різниця наростатиме із збільшенням відстані між меридіанами. Так, на сусідніх меридіанах, проведених через 15° різниця в місцевому часі складатиме 1 год, проведених через 1°  – 4 хв, проведених через 1' – 4 с (саме на такі кутові відстані обертаються точки одного меридіана за вказані проміжки часу).
При цьому місцевий час на меридіані, що знаходиться східніше від якогось пункту, випереджатиме час у ньому, а на більш західному меридіані – відставатиме. Наприклад, якщо за місцевим часом у Києві полудень (12 год), то у Львові в цей самий момент – лише 11 год 33 хв 56 с. 
Отже, щоб встановити місцевий час у різних пунктах, знаючи його в одному з них, потрібно здійснити такі обчислення.
1.     Знайти географічну довготу пунктів:
 Київ – 30°34' сх. д.;
 Львів – 24°03' сх. д.
2.     Встановити різницю довгот між пунктами (у градусах і мінутах):
 між Києвом і Львовом – 30°34' – 24°03'  = 6°31' сх. д.
3.     Перевести різницю довгот (з градусів і мінут) у різницю в часі (у години, хвилини і секунди):
 6°31' = 6 х 4 хв + 31 х 4 с = 26 хв 4 с.
знайдені величини показують різницю у місцевому часі на меридіанах, проведених через Київ і Львів .
4.     Від відомого нам часу в Києві (12 год)  відняти (Львів, знаходиться на захід від Києва) отриману величину:
б) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Львові становитиме
  12 год – 26 хв 4 с = 11 год 33 хв 56 с.
     Чим більша відстань одного меридіана від іншого, тим більша різниця між ними в часі. Коли в Києві полудень, на протилежному боці земної кулі (на відстані 180° на захід або схід від Києва) в цю мить буде північ.
     
    За Римською міжнародною угодою 1883 р., за початковий меридіан для географічних довгот лічби прийнято Гринвіцький меридіан, який проходить через астрономічну обсерваторію в Гринвічі поблизу Лондона і має довготу 0°00'00". 
   Місцевий гринвіцький час, що відраховується від півночі, умовились називати всесвітнім, або світовим, часом
  
   Різниця в градусах між довготою Гринвіцького меридіана й довготою місцевого меридіана і становить різницю місцевого часу між цими меридіанами в один і той самий момент. 
                                                                      Поясний час
        У практичній діяльності зручніше користуватися так званим поясним часом, який запропонував у 1878 р. канадський інженер С. Флемінг. Ідея С. Флемінга полягає у тому, що вся поверхня земної кулі умовно поділена меридіанами на 24 годинні пояси, кожний шириною 15°. Кожному з 24-х годинних поясів присвоюється відповідний номер від 0 (нульового) до 23-го. Нульовим меридіаном є 24-й. 
   Поясний час було схвалено на Міжнародному астрономічному конгресі у 1884 р. З 1883 р. поясний час введено у США і Канаді, з 1924 р. – в Україні.
  Годинні пояси пронумеровані від 0 до 23 у східному напрямку: середнім меридіаном 0-ого поясу є Ґринвіцький (початковий) меридіан, 1-го поясу – меридіан 15° сх. д., 12-го поясу – 180-й меридіан, 23-го поясу – меридіан 15° зх. д.
Час 0-го поясу називають західноєвропейським, 1-госередньоєвропейським, другого – східноєвропейським. Номер поясу вказує поясний час у момент, коли на Гринвіцькому меридіані північ. Різниця в часі між двома сусідніми поясами складає 1 год. Рухаючись навколо земної кулі із заходу на схід, ми повинні переводити стрілку годинника на одну годину вперед при перетині меж кожного наступного поясу, а рухаючись у західному напрямку – на одну годину назад.

Розташування України стосовно годинних поясів зручне: 95 % її території лежить у 2-ому поясі, тільки Луганська і частини Донецької та Харківської областей – у 3-ому поясі, а незначна частина Закарпатської області – у 1-ому поясі. 
Проте на практиці для зручності межі годинних поясів на суходолі проводять не суворо вздовж меридіанів, а з урахуванням державних кордонів. Тому вся територія України віднесена до 2-ого годинного поясу. 
Поясним часом у нашій країні є час середнього для 2-ого поясу меридіану (30˚ сх. д.), який проходить майже через Київ. Тому в Україні поясний час ще називають київським.
Літній час. Щорічно в Україні вводиться літній часв ніч на останню неділю березня годинникову стрілку переводять на одну годину вперед. Це дає можливість повніше використовувати світлову частину доби й економити електроенергію. В ніч на останню неділю жовтня повертають годиннику  стрілку на одну годину назад, відновлюючи дію поясного часу.
Запровадження і скасування літнього часу проводиться синхронно більшістю європейських країн (у т. ч. всіма країнами-сусідами України), а тому на різницю в часі з ними це не впливає.
                                                   Де ж починається кожна нова доба?
    Домовились, що початком нової доби вважати 12-й годинний пояс (у Тихому океані, меридіан 180°). Це лінія зміни дат. Усі, хто перетинає цю умовну лінію, потрапляє з однієї доби в іншу. Так, перетинаючи цю лінію зі сходу на захід, потрібно додати одну добу – тому що на схід від лінії вже розпочалася нова доба, а на захід – ще продовжується попередня. Перетинаючи цю лінію з заходу на схід, відлічують двічі одну й ту саму добу.











Немає коментарів:

Дописати коментар