НОВА ШКОЛА. ВІДЕОУРОК |
Інтерактивні карти України |
Найбагатоводнішою річкою в Україні є Дунай, річний стік якого становить близько 123 км3, що вдвічі більше, ніж у Дніпра.
Річкова долина |
Вода сильно підмиває круті береги, а біля пологих відкладає наноси. З них утворюються пляжі — пологі намивні береги.
Після тривалого підмивання берегів вигини річища стають дедалі крутішими, а перемички біля їх основи звужуються. Під час повені чи паводка вода може розмити перемичку і річка отримає нове випрямлене русло. А вигин старого стане старицею — озером серпоподібної форми, що поступово перетвориться на болото внаслідок заростання.
Внаслідок ерозії річка виробляє тераси -пологі ділянки зі схилами-уступами. Вони є залишками колишніх днищ долини, що були тоді, коли річка текла на вищому рівні. Річки України мають до 7 терас, найбільше їх — у долині Дністра та його приток —11.
Твердий стік поступово відкладається у вигляді наносів нижче за течією і виноситься головними річками в моря чи озера. Там він нагромаджується на дні або ж відкладається в гирлах річок у вигляді островів, шо творять дельту. Дельти мають найбільші річки України — Дунай і Дніпро.
В Україні проходить
Головний європейський вододіл.
Він розділяє басейни річок, що стікають у північні (Балтійське та Північне) і південні (Середземне, Чорне й Азовське) моря.
Лінія вододілу проходить через м. Львів, в межах якого починаються 7 малих річок: вода трьох з них стікає у Західний Буг, що прямує до Балтійського моря, а чотирьох – у Дністер, який впадає у Чорне море.
Отож, краплини дощу, що впали на гребінь даху львівського будинку, можуть згодом опинитися у різних морях, віддалених один від одного більш як на тисячу кілометрів.
Основні річкові басейни та системи
НОВА ШКОЛА. ВІДЕОУРОК |
Для нас Дніпро не тільки потужна водна артерія, а й душа нашого народу, його історії. Дніпро тече серединою території України а півночі на південь. Його загальна довжина становить 2201 км (в Україні — 981 км). Дніпро збирає води з північних, західних і східних територій країни, площа його басейну охоплює 504 тис. км2. Річка бере початок з невеликого болота на Валдайській височині (Росія) на висоті 220 м над рівнем моря, далі тече територією Білорусі. В Україну Дніпро входить як велика рівнинна річка з широкою долиною, звивистим руслом з обмілинами, рукавами й острівцями. Глибина Дніпра 3-12 м, ширина — 700-1500 м. У його заплаві багато озер-стариць і заболочених ділянок.
На Дніпрі чимало островів (Труханів у межах м. Києва, Хортиця в межах м. Запоріжжя).
Кількома гирлами річка впадає в Дніпровсько-Бузький лиман, а з нього одним широким гирлом —у Чорне море.
Басейн річки розташований переважно в межах Українського щита.
Південний Буг і його притоки порожисті, а па окремих ділянках трапляються каньйони зі стрімкими гранітними берегами.
Річка впадає в лиман, який є відгалуженням Дніпровського лиману. Південний Буг судноплавний тільки в нижній течії.
Води річки використовують у гідроенергетиці, для промислового й комунального водопостачання та зрошення.
Тут є кілька малих гідроелектростанцій. На берегах Південного Бугу розташовані три обласні центри.
Третя найбільша річка України — Дністер (загальна довжина — 1362 км, у межах України — 705 км). Він бере початок на схилах Карпат. У верхів’ях Дністер — типова гірська річка, яка в середній течії перетворюється на рівнинну з широкою долиною.
Між Подільською й Передкарпатською височинами долина річки звужується й набуває каньйоноподібної форми.
Річище Дністра дуже звивисте. Річка впадає в широкий Дністровський лиман, з'єднаний з Чорним морем вузьким гирлом. Найбільші притоки — Стрий, Нічниця, Серет, Збруч, Смотрич, Мурафа. Живлення Дністра та його приток змішане. Повінь трапляється навесні, улітку й восени можливі наводки. Води Дністра використовують для задоволення потреб населення, промисловості й сільського господарства. На річці збудовано ГЕС. Хоча Дністер судноплавний у середній і нижній течії, нині він майже не використовується як транспортний шлях.
На межі України з Румунією протікає Дунай (довжина в межах України — 175 км) — друга за довжиною й одна з найновиоводніших річок Європи (загальна протяжність — 2960 км). Впадає в Чорне море кількома гирлами. Кілійське гирло Дунаю, яким проходить найбільший стік води річки, є кордоном України. Дельта порізана численними протоками, укрита озерами, поросла очеретом. Це — Дунайські плавні, де зимують і відпочивають під час перельотів багато птахів. Живлення Дунаю змішане, переважають дощові води. Замерзає річка тільки в суворі зими. Найбільші притоки Дунаю, що беруть початок в Українських Карпатах, — Тиса, Прут (із Черемошем) і Сірет. Тут вони мають швидку течію, чимало порогів і водоспадів, їх води несуть багато мулу й каміння, які відкладаються на рівнинах. Дунай — дуже важлива транспортна магістраль Європи.
Протяжність річки в межах України — понад 670 км. Має звивисте річище й широку долину. У місці, де річка перетинає Донецький кряж, її долина звужується й трапляються скелясті схили.
Найвищий рівень води спостерігається навесні, улітку Сіверський Донець міліє. Найбільші притоки - Оскіл, Айдар, Лугань.
На річці розташовано багато міст і промислових підприємств, які забруднюють її стічними й шахтними водами.
До середніх за довжиною річок басейну Азовського моря належать Каль-міус, Берда, Молочна, Салгир. Оскільки вони протікають у посушливих районах, тому маловодні, а Салгир у нижній течії часто пересихає.
У Балтійське море впадають Західний Буг і Сян, які є притоками Вісли. Західний Буг і його притоки беруть початок і течуть на рівнинній території, натомість карпатське верхів’я Сяну гірське.
Це Великий, Середній і Малий Куяльники, які впадають у Хаджибейський і Куяльиицький лимани, не пов’язані з Чорним морем. Улітку річки пересихають.
Липовецьке озеро |
Крім природних в Україні є багато штучних водойм — ставків і водосховищ.
Водосховища - це великі штучні водойми, створені для нагромадження води і подальшого її використання та регулювання стоку річки протягом року. Понад 1000 водосховищ займають близько 2% території України.
Найбільші з них споруджено на Дніпрі — Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам'янське, Дніпровське, Каховське. Вони утворюють каскад — групу, розміщену уступами за течією річки.
Водосховища створювали з метою виробництва відносно дешевої електроенергії на гідроелектростанціях (ГЕС), збільшення запасів води (для зрошення полів, забезпечення заводів водою), регуляції водного стоку (зменшення непродуктивних втрат води під час повеней, різкого коливання рівня води), покращення умов судноплавства.
Утворення штучних водойм було зумовлене необхідністю зменшення різких коливань водного стоку впродовж року та збільшення водних ресурсів. Проте є і негативні наслідки створення водосховищ: затоплення родючих земель; підтоплення навколишніх земель (пасовищ і сіножатей); активізація берегових процесів — абразії (руйнування), зсувів, замулення; збільшення випаровування (до 4 км3 щорічно, або до 8% стоку) через наявність великої кількості мілководь; зменшення швидкості течії води, що спричиняє зниження потенціалу самоочищення, «цвітіння» води, зменшення біологічної продуктивності водосховищ.
До штучних водойм, крім водосховищ, належать ставки. На відміну від водосховищ, вони мають менший об’єм води (до 1 млн м3). Їх найчастіше утворюють шляхом перекриття дамбами балок або долин малих річок. Ставки досить швидко замулюються. Їх використовують для місцевих потреб господарства (риборозведення тощо).
Канали
Для забезпечення водою міст, промислових і сільськогосподарських підприємств у посушливих південних районах України споруджені водопостачальні (обводнювальні) й зрошувальні канали.
Канал (наземний водовід) — гідротехнічна споруда у вигляді відкритого штучного русла з безнапірним рухом води. Канал може прокладатись у відкритій виїмці або в насипу (у дамбі), іноді в напіввиїмці-напівнасипі. Улаштовується зазвичай у ґрунті для потреб дренажу, іригації, водопостачання, навігації.
Іригаційні (зрошувальні) канали переносять воду для зрошення з річок, озер чи свердловин. Вони влаштовані так, щоб на всій довжині каналу підтримувався певний рівень води. Іригаційні канали зазвичай утворюють систему каналів. Вода надходить самопливом або ж подається насосами. У великих іригаційних системах довжина магістральних каналів сягає декількох сотень кілометрів.
Найбільшими зрошувальними системами в Україні є Північно-Кримська, Північно - Рогачицька й Каховська системи.
Для водопостачання міст використовують також водоводи Дніпро-Донбас; Дністер - Одеса; Дністер-Чернівці; Дніпро -Кривий Ріг; Північно-Кримський та ін.
На Поліссі й у Західній Україні створено густу мережу вузьких осушувальних каналів і ровів, якими в річки скидають води з надмірно зволожених територій.
Штучні озера і річки
Озерами штучного походження є затоплені водами кар’єри, в яких припинено видобуток корисних копалин. Такими є Солотвинські соляні озера, Яворівське озеро на місці сірчаного кар’єру, водойми у гранітних кар’єрах на Українському щиті.
Чимало малих річок на окремих ділянках течуть у викопаних людиною руслах. Така каналізація природних водотоків здійснювалася в Україні у ХХ ст. з метою спрямлення течій річок і осушення їх заплав.
Штучні водойми України
Болота
Нова Школа. ВІДЕОУРОК |
Ділянки земної поверхні з надмірним зволоженням називають болотами або мочарами. В Україні вони займають близько 2 % території. Поширені здебільшого невеликі болота, що зосереджені на Поліссі та в долинах річок. За характером живлення, формою поверхні і складом рослинності болота ділять на три основні типи: низинні, перехідні і верхові.
В Україні найбільше низинних боліт. Вони розташовуються у зниженнях – на місці колишніх озер або в заплавах річок. Найбільші низинні болота утворилися на Поліссі, в долині Дніпра та його приток, плавнях Дунаю. Щороку в повінь їх заливає вода й у місцях, де вона залишається впродовж літа, утворюються грузькі, непрохідні ділянки.
Верхові болота лежать на підвищених ділянках – здебільшого вододілах. Найбільше верхове болото в Україні знаходиться в Українських Карпатах – у зниженні на Полонинському хребті на висоті близько 1 800 м. Воно утворилося внаслідок заболочування низки невеликих озерець.
Близько 10% площі боліт в Україні перебувають під охороною.
Підземні води України
В Україні артезіанські води залягають у декількох артезіанських басейнах: Дніпровсько-Донецькому, Волино-Подільському, Причорноморському.
Найбільшим артезіанським басейном в Україні є Дніпровсько-Донецький, розташування якого відповідає Придніпровській низовині та правобережжю Київщини. Максимальна потужність шару підземних вод в ньому досягає 800 м.
Найбільше різних за складом мінеральних вод зосереджено в Українських Карпатах: у Передкарпатті води типу Нафтуся використовують відомі курорти Моршин і Трускавець, води Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська – курорти Закарпаття. Цінні лікувальні властивості має Миргородська вода (Полтавська область), Березівська (Харківська область).
Термальні води – теплі з температурою понад +20 °С – залягають в районах вулканізму, тобто в районі Вулканічного хребта в Українських Карпатах (в Закарпатській області). В світі їх широко використовують з лікувальною метою.
На Закарпатті курорт Берегово та Косино використовує термальні води, нагріті внутрішнім теплом Землі до +70°С. Через свердловину, завглибшки понад 300 м, гарячі хлоридно-натрієві води наповнюють великий басейн. Плаванням в басейні лікують захворювання опорно-рухового апарату та серцево-судинні хвороби.
Загальні запаси підземних вод в Україні перевищують 20 км³ за рік. Прісні води залягають на глибинах 300 – 400 м у північних регіонах України і на глибині 100 – 150 м – у південних. Глибше води засолені. Підземні води, що просочуються з поверхні, фільтруються шарами різних гірських порід. Тому їх якість зазвичай вища, ніж поверхневих. Це обумовлює широке використання підземних вод як питних і для господарських потреб. Проте й підземні води, на жаль, забруднюються. Нерідко трапляються випадки забруднення підземних вод побутовими стоками, стічними водами промислових і транспортних підприємств. Тому підземні води необхідно раціонально використовувати і охороняти від забруднення.
Водні ресурси
Поверхневі, підземні та морські води становлять водні ресурси країни. Основна роль у забезпеченні населення і господарства прісною водою належить поверхневим водам, передусім річкам. За загальними запасами річкового стоку (близько 210 км3 за рік) Україна посідає одне з провідних місць у Європі.
Однак сумарна величина запасів ще не характеризує реальної водозабезпеченості в країні. Лише чверть річкового стоку формується на території нашої держави (місцевий стік), решта надходить з-поза її меж. Більш як половина річкового стоку – це так званий транзитний стік, який здійснюється Кілійським гирлом Дунаю і не відіграє суттєвого значення для господарських потреб України. Отож, за показниками реальної водозабезпеченості, розрахованими на одного мешканця, Україна перебуває на останніх місцях серед європейських країн. Це стосується як поверхневих, так і підземних водних ресурсів. Головну роль у водозабезпеченні населення й господарства України відіграють води басейну Дніпра.
Найвищу забезпеченість прісною водою мають північні й західні області, насамперед, Київська та Закарпатська, а найнижчу – АР Крим, Донецька, Харківська, Луганська, Одеська та Миколаївська області. Тому в багатьох містах і селах південної частини України відчувається нестача води.
Немає коментарів:
Дописати коментар