Австралія
Антарктида
Південна Америка
Північна Америка
Євразія
Тихий океан
Атлантичний океан
Індійський океан
Північний Льодовитий океан
- Материки -
Материки (континенти) — найбільші ділянки суші.
Материків шість: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида та
Австралія. Континенти розрізняються розмірами, обрисами берегової лінії, внутрішньою будовою, рельєфом.
Площа материків у млн км²
Найбільший материк — Євразія, найменший — Австралія.
Відповідно до положення щодо екватора та історії утворення материки ділять на північні та південні. До північних відносяться Євразія та Північна Америка (були в далекому минулому єдиною Лавразією), до південних — Південна Америка, Африка, Австралія та Антарктида (були єдиною Гондваною).
В Північній півкулі континенти займають 39 % поверхні, а в Південній — 19 %, тому Північну півкулю Землі можна назвати материковою, а Південну — океанічною.
Оскільки континенти розташовані в різних широтах, вони отримують неоднакову кількість світла і тепла, що надходить від Сонця. На формування природи значно впливає площа материків та їх взаємне розташування. Усі материки майже повністю відокремлені один від одного великими водними просторами. Тільки вузькі смуги суходолу з'єднують Африку з Євразією (Суецький перешийок), Північну Америку з Південною Америкою (Панамський перешийок). Євразія та Північна Америка відокремлені один від одного вузькою Беринговою протокою.
Усі материки, крім Антарктиди та Австралії, мають форму, що звужується на південь. Це впливає на кліматичні особливості в різних частинах материка. Південна Америка, Африка та Австралія лежать в основному в жаркому тепловому поясі, в помірному поясі знаходяться лише їх невеликі південні вузькі частини. Північна Америка та Євразія широкими північними частинами розташовані в помірному і холодному теплових поясах, а вузькими — у жаркому.
- Частини світу -
Крім природного розподілу суходолу на материки та острови, існує й умовний, культурно-історичний поділ на частини світу.
Частини світу — історично сформовані регіони Землі, що включають материки або їх великі частини разом із прилеглими островами.
Частини світу (в млн км²)
На одному материку Євразії розташовуються дві частини світу — Європа та Азія. Умовна межа між ними проходить через Уральські гори, річку Емба, Каспійське море, Кумо-Маничську западину північніше Кавказу, через Азовське і Чорне моря, протоки Босфор і Дарданелли. Два материки — Північна і Південна Америка — утворюють одну частину світу — Америку.
Таким чином, частин світу, як і материків, шість: Азія, Америка, Африка, Антарктида, Європа, Австралія з Океанією.
Назви частин світу
Ще в Античній Греції відомі землі було прийнято ділити на західні та східні. Території, які лежали на захід від Егейського моря вони назвали Європою, східні — Азією. Назва Європа походить від ассірійського слова ереб — захід, а назва Азія — від слова асу — схід.
Однозначної думки на те, як виникла назва Африка, у вчених немає. Спочатку Африкою називали територію навколо Карфагена, а потім — сучасну Північну Африку. Весь материк почали називати Африкою тільки у Середні віки.
Материк Австралія отримав свою назву ще в Античності, коли вважалося, що у Південній півкулі існує невідома південна земля — Terra Australis Incognita (Australis у перекладі з латині означає «південний»).
Америка отримала свою назву на честь Амеріго Веспуччі, який першим висловив думку про те, що вона є абсолютно новою частиною світу. До цього, завдяки помилкам Христофора Колумба, який вважав, що відкрив західний морський шлях до Індії, ця територія носила назву — Вест-Індія.
Антарктида була відкрита тільки у 1820 р., тому отримала свою назву останньою. Назва утворилася від грецьких слів anti — проти та arktikys — північний.
- Океани -
Світовий океан — єдина безперервна водна оболонка Землі, яка оточує материки та острови.
Велика частина поверхні земної кулі зайнята Світовим океаном (71 %). До Світового океану відносяться Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий океани.
Океани відрізняються один від одного розмірами, властивостями вод, течіями, особливостями органічного світу.
Тихий та Атлантичний океани розташовані від Північного полярного кола до Антарктиди. Індійський океан розташовується майже повністю в межах Південної півкулі. Північний Льодовитий океан знаходиться в межах Північного полярного кола, навколо Північного полюса, тому покритий морськими льодами.
Немає коментарів:
Дописати коментар